Kontakt
  The clean solution

  Kult(ura) vína v Bordeaux

  Vychutnejte si víno všemi smysly v Cité du Vin

  Cite du vin

  Vychutnávejte zrakem, sluchem, čichem, chutí. V Cité du Vin se probudí všechny vaše lidské smysly. Zde máte možnost víno prožít tak, jako nikde jinde na světě. Zažijte cestu do města vín ve Francii, zemi vín.

  Magnet pro zrak v přístavu

  Jako dekantační nádoba plná vína se tiskne Cité du Vin ke břehu Garonny. V přístavní čtvrti Bordeaux se od května 2016 leskne žlutavě zlatá silueta obřího muzea vinařství a přitahuje svým kouzlem návštěvníky z celého světa. Přijíždí sem lidé z Velké Británie, USA, Španělska, Švýcarska, Ruska, Číny a samozřejmě Francie.

  Naslouchat příběhům

  Veliká multimediální výstava uvnitř muzea vás seznámí s příběhy vinařů, sommelierů a odborníků na víno z celého světa. Lidé, jejichž život je již po generace spjatý s vínem, zde v krátkých filmech vypráví o Chardonnay, Rieslingu, Syrah a o druzích vinné révy, které se používají především při výrobě proslulého Bordeaux, jako Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Popisují, jak se víno dostane z keře do láhve, s jakými problémy se během této cesty musí vypořádat a jak báječný je okamžik ochutnávky - vždy znovu a znovu.

  Geruchssinn schärfen

  Vycvičit chuťové buňky

  Citrusy, cendr, skořice, med, kůže. Hosté zažívají chutě vína jako při hře. Pod skleněnými zvony jsou uloženy předměty a přísady, které přes trychtýř lechtají jejich čichové buňky. Před ochutnávkou lze pomocí vůně již vytušit, jaká aromata vytvoří réva na jazyku: med, čokoláda, jehličí. Vůně vzbuzuje očekávání. Ovšem pouze první doušek prozradí skutečnou chuť.

  Stimulovat chuťové pohárky 

  Ochutnávky vína se mohou zúčastnit návštěvníci, kteří mají zájem, v Belvédèru, v srdci Cité du Vin. Na deset metrů dlouhém baru z dubového dřeva přivítá průvodce své hosty a nalévá dvacet různých druhů vína – mezi nimi také deset z Bordeaux. Průvodci s vyznají ve vinařských oblastech a rádi předávají své znalosti svým hostům. Stejně tomu je také u Loïca Nibaudeaua. Spolu se svými kolegy hrají rozhodující roli při zprostředkování dokonalého vinného zážitku. Jsou to oni, kdo každý týden nebo dva vybírají vína společně se sommelièry, hledají optimální teplotu lahví a zdobí sklenice.

  Dokonalé vychutnání chuti

  Aby mohli průvodci svým hostům umožnit dokonalou degustaci vína, potřebují kromě nejlepších vín také nejlepší sklenice. Je nutné se o ně pečlivě starat! Protože lesk a životnost rozhodujícím způsobem souvisí se správnou technikou mytí. Lesklé sklenice bez zápachu v Belvédèru chystají čtyři myčky nádobí řady M-iClean U od společnosti MEIKO. Německý odborník na myčky nádobí vybavil všechny myčky na sklenice modulem reverzní osmózy. S jeho pomocí se z vody na mytí odstraňují všechny minerály a nehezké okraje, skvrny nebo šmouhy tak nemají šanci.

  Během nekterých dnů se v Cité du Vin sejde až 1.200 návštěvníků. Na svoji sklenici vína však nikdo dlouho čekat nemusí. Průvodci a myčky nádobí pracují ruku v ruce. Běžný cyklus mytí kompaktní myčky na sklenice M-iClean Utrvá 210 sekund. Díky zabudované rekuperaci tepla zůstává většina páry ve stroji. Toho si cenní jak průvodci tak i hosté. Nízká vlhkost vzduchu navíc šetří také elegantní bar z dubového dřeva. Po velmi krátkém sušení mohou být sklenice opět rychle vráceny do oběhu. Zářivě lesklé a bez zápachu.

  Když se Loïca Nibaudeaua zeptáte, čeho si váží na práci s myčkou na sklenice M-iClean U nejvíc, odpovídá s úsměvem: „Se strojem pracuji rád z prostého důvodu. Protože se snadno obsluhuje. Ke spuštění, navolení mycího programu nebo zastavení, potřebuji pouze dvě tlačítka. Úplně jednoduše!" A už bere do ruky další sklenici, nalévá Bordeaux a dalšímu návštěvníkovi se ve tváři objeví blažený úsměv. Na světě sotva najdete jiné místo, kde si můžete vychutnat víno všemi smysly tak bezprostředně a autenticky jako zde.